Kas Arens aitab köögimööbli disaini kujundamisel?
Arensi disainerite ülesanne ongi leida koos kliendiga konkreetsesse kööki parim võimalik lahendus. Sirvides erinevaid ajakirju nii veebis kui paberkandjal on ideid ja lahendusi palju, kuid milline saab olema see enda ja õige? Tavaliselt on tellijal põhikontseptsioon kujundatavast köögist olemas. Ka korteri või maja stiil annab köögivalikutele õige suuna. Õnnestunud köögilahenduse puhul on esmatähtis tasakaalustatud proportsioonide ja vormiga köögijoonis.
Väga tihti määrab lahenduse kommunikatsioonide asukoht. Sageli ei soovita lisakulude tõttu torude, pistikute või ventilatsiooni asukohti muuta ja lepitakse halvema funktsionaalsuse või visuaaliga. Arvestades, et köök on finantseering pikkadest aastateks, tuleks sedasorti otsuseid tõsiselt kaaluda. Väga erilisi või hetkemoodsaid lahendusi ei soovita, sest need kipuvad aja perspektiivis väsitama.
Kas pole nii, et vaadates kinnisvarakuulutusi eelistame rahulikke ja ajatuid lahendusi?
Eriti avatud ruumi puhul on alati hea valik, kui köök ei domineeri ja jääb pigem nähtamatuks. Rõhutada võiks pigem põnevaid detaile kui väga julgeid valikuid ja kontrastseid toone. Üldjuhul soovitame köögi puhul jääda ühe-kahe, mitte kolme- nelja materjali või värvitooni juurde. Kontrast on ilus ka samatooniliste erinevate materjalide või tekstuuride puhul ja igasugune miksimine on hetkel väga populaarne.
Millest alustada ja mida peaks teadma köögimööbli tellimisel kööki?
Kuigi lõppfaasis mõõdame kõik tellitavad köögid üle, palume esmakohtumisele disaineriga võtta kaasa köögi mõõdud ja võimalusel ka foto ruumist. Kaardistada võiks ka eenduvad aknalauad, radiaatorid, orvad, karbikud ja teised ruumi eripärad. Mõõtude pärast muretsema ei pea, enne lepingu vormistamist mõõdab meie paigaldusmeister kõik köögid üle. Mida rohkem infot kujundatava köögi kohta on, seda parem. Kaasa võiks võtta ka näidismaterjale: näiteks põrandamaterjali tükk, seinavärvi kood, miks mitte ka fotomaterjal oma unistuste köögist.
Kas köögitehnika tuleb soetada enne köögi tellimist, milliseid nõuandeid oskate siin anda?
Kindlasti tuleks need otsused jätta viimaseks, sest juba olemasoleva tehnika puhul jäävad projekteerimisvalikud ahtamaks. Loomulikult annavad meie disainerid siinkohal soovitusi.
Eelnevalt võiks läbi mõtelda, kas soovitakse integreeritud mikrolaineahju või külmikut või jäädakse eraldiseisvate mudelite juurde. Nõudepesumasina puhul tuleks valida 45 cm või 60 cm laia mudeli vahel. Tänapäeval on võimalik köögimööblisse integreerida ka kohvimasinat , veinikülmikut ja ka pesumasin –kuivatit , mis jääb kenasti ukse taha peitu.
Pliidiplaadi puhul tuleks otsustada induktsioonmudelite või tavaliste keraamiliste mudelite vahel. Väiksemate köökide omanike rõõmuks on turule tulnud integreeritud pliidiplaadid laiusega 45 cm, samuti on saadaval samas mõõdus integreeritud ahjud.
Kindlasti tuleks tähelepanu pöörata ka ahju lisafunktsioonidele. Pürolüüs ehk isepuhastatavus ja väike auru lisafunktsioon on vajalikud ja perenaisesõbralikud lisafunktsioonid. Tihti soovitakse kasutada suuremõõdulisi eraldiseisvaid side by side-tüüpi külmikuid, mis on küll suurepärase mahutavusega, kuid ei pruugi disaini seisukohast olla kõige nägusam lahendus. Siinkohal tasuks kaaluda võimalust kasutada täiskõrget integreeritud jahekappi ja eraldi tööpinna all asuvat sügavkülmikut.
Ka viimasel ajal populaarsust kogunud integreeritud veinikülmikuid on saadaval erinevates mõõtudes, väiksemad neist laiusega 15 ja 30 cm.
Mida tuleks silmas pidada köögimööbli materjali valikul?
Variantide paljususes on kindlasti keeruline orienteeruda. Kui prioriteediks on kergesti hooldatavus, tuleks sellest köögidisainerit informeerida. Siinkohal on heaks lahenduseks eriilmelised printdekooruksed, mis on väga naturaalse välimusega ja kergesti hooldatavad, ka väga taskukohase hinnaga. Peitsitud ja värvitud puit –ja spoonuksed, eriti kui valitud toon erineb alusmaterjalist, on vähem kestvad kui siledad või freesitud MDF uksed.
Valamu puhul soovitame hea hooldatavuse mõttes silgraniiti (kivi kraanikauss) või keraamilisi valamuid. Eriti ilusad ja praktilised on kivipinna alla monteeritud valamud.
On hea teada, et Arensi suuresti robottehnoloogial põhinevas tehases valmistatud uksed ja mööblikarkassid on saavutanud tippkvaliteedi tänu lasertehnoloogiale. Teadaolevalt on tegu ainsa laserkandiliiniga Baltikumis.
Kas annate nõu ja jagate soovitusi köögimööbli valgustite paiknemisel?
Jah, kindlasti. Väga populaarne valik on kappide alla süvistatud ühtse sooja valgusega LED –ribad või LED- punktvalgustid. Usinasti kasutatakse ka kappide avanemisel toimivat sisevalgustust.
Kui oluline on töötasapinna valik?
Tööpind on oluline terviku osa. Välimuse osas on tööpinnad läinud pisut õhemaks- lamineeritud tööpindade paksus 30 mm , kivil 20 mm. Uudistoode meie valikutes on väga eksklusiivne täismass roostevabast terasest tööpind. Kivipindade müük, just kunstkivide osas on viimastel aastatel oluliselt suurenenud.
Võiks arvestada, et valge ja must poleeritud kivitööpind ei ole kõige praktilisemad, samuti pole seda liimpuit, mis vajab regulaarset hooldust.